Én iszom. És fogok is! nincs is annál szebb ébredés, mint amikor reggel a párom egy csésze forró illatozó kávéval ébreszt. Ez nekem a reggeli szertartás része, enélkül nincs szép ébredés. Tehát nem fogok róla lemondani!
Egyik nap a reggeli szürcsölgetés közben kérdezte meg a férjem, mennyire fér bele a kávézás az egészséges életmódba. Erre is csak azt tudtam neki mondani, amit legtöbbször: MÉRTÉKLETESSÉG!
Vitatott az okos között is, hogy a kávé egészséges-e vagy sem. Egyik kutatás szerint a rák ellenszere, a másik szerint pedig egy csapás az egészségre. Nagyon sok előadást hallgattam már végig igen sok neves természetgyógyásznál, de kivétel nélkül mindenek az volt a véleménye, hogy a jó minőségű kávé, napi egy-kettő, jótékony hatású.
Az eddig legnagyobb létszámú kutatás (400.000 fő) során korcsoportonként csoportosítva a résztvevőket megállapították, hogy a kávéfogyasztók halálozási kockázata jóval nagyobb, mint a nem kávézóké.
Szerencsére valakinek eszébe jutott, hogy vizsgálni kellene egyéb életmód faktorokat is, mint dohányzás, alkoholfogyasztás, testtömegindex, fizikai aktivitás. Ezeket is figyelembe véve, változott az eredmény. Az eredmény szerint, aki egészségesen és aktívan él, de mellette elfogyaszt napi 1-2 kávét, az tovább él, mint a nem kávézó, de kevésbé egészségesen élő társai.
De gondolom ez most téged sem lepett meg.
Azért még valamire felhívnám a figyelmet. Nem mindegy az sem, milyen kávéból főzöl kávét. Ha már úgyis csak napi 1-2 kávét iszol meg, mert ez a gyengéd, ne sajnáld magadtól a jó minőségű szemes kávét!
Nézzük néhány bizonyítottan jótékony hatását a mértékkel fogyasztott kávénak:
Tágítja az ereket
A koffein gyógyszerek alapanyaga,mert értágító hatása van. Ezért tartalmazzák például a fejfájás elleni gyógyszerek: az egyéb hatóanyagok hatékonyságát növeli.
Gyorsítja az anyagcserét
Egy erős fekete, desszert gyanánt: az eszpresszó- és a tejeskávé étkezés után fokozza a gyomorsav és az epeváladék termelődését.
Fokozza a kitartást
Közismert, hogy a kávé felélénkít.
Teljesen kalóriamentes
Amennyiben lemondasz a tejről és a cukorról, akkor egy csésze kávéval csak úgynevezett energia-fokozóanyagok (szénhidrát, fehérje, zsír) jutnak a szervezetbe.
Javítja az agyi keringést
Az oxigénmennyiség növekedésének köszönhetően az agy vérellátása fokozódik, és a fejben kitisztulnak a gondolatok.
Frissíti a szervezetet
Általában az a legfőbb vádpont ellene, hogy bár a fejet ébren tartja, a testből "kiszívja a folyadékot". A vízhajtó-hatás igaz ugyan, de az csak átmeneti. A szervezet folyadék-egyensúlya hamar helyreáll, és a rendszeres kávéfogyasztóknál hatása egyébként is enyhébb.
Arra azonban figyelj, hogy a kávé dehidratáló hatású: 1 dl kávé után igyál 2 dl vizet!